اصفهان

اصفهان شهر تاریخی در مرکز استان اصفهان و در مرکز ایران است.اصفهان سومین شهر بزرگ و پرجمعیت ایران بعد از تهران و مشهد می باشد.این شهر در هنگام پادشاهی صفویان پایتخت ایران شد و رونق فراوانی گرفت. شهر اصفهان در معماری زیبای اسلامی، مسجدها، پل ها، مناره های منحصر به فرد می باشد به همین دلیل لقب نصف جهان را به خود اختصاص داده است. از جمله آثار تاریخی اصفهان می توان به میدان نقش جهان ،منار جنبان ، سی و سه پل، پل خواجو، کاخ چهلستون ، عمارت عالی قاپو، کلیسا وانک ، بازار قیصریه، مسجدجامع، مسجد شیخ لطف الله ،پل خواجو ، مدرسه چهار باغ، عمارت هشت بهشت و مسجد امام اشاره کرد.

از پایه های مهم اقتصادی در اصفهان می توان به کارخانه های بزرگ فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان و صنعت طلا و صنایع دستی اشاره کرد.

آب و هوای اصفهان معتدل و نیمه خشک است و به عنوان شهر چهار فصل شناخته شده است. مقدار بارش برف و باران متوسط است. در این شهر علاوه بر مسلمانان شیعه ، ارامنه ، یهودیان و زرتشتیان نیز زندگی می کنند.

بیشترین منطقه ارمنی نشین در جلفا جنوب اصفهان قرار دارد.

*** معروف ترین سوغات شهر اصفهان گز می باشد. اصفهان بزرگترین و مهمترین تولید کننده گز کشور است. علاوه بر گز ، پولکی ،برشتوک ،شیرینی برنجی ، جوز قندی ، سوهان عسلی ، صنایع دستی همچون مینا کاری ، خاتم کاری ، پارچه های قلم کار، قلم زنی از سوغات  اصفهان می باشد.

*** از قدیمی ترین و معروفترین رستورانهای اصفهان می توان به رستوران شهرزاد اشاره کرد.از دیگر رستورانهای اصفهان

 می توان به خوان گستر، بریانی اعظم ، جارچی باشی ، هرمس و شب نشین نیز که جزو بهترین رستورانهای اصفهان بمی باشد اشاره کرد.

*** هتلهای معروف اصفهان عبارتند از :  

 1. مهمانسرای شاه عباسی :یکی از بزرگترین هتلهای ایران و اصفهان می باشد که به دلیل معماری که از دوران صفوی الگو گرفته است بسیار حائز اهمیت است .

2.هتل پارسیان عالی قاپو: جزو اولین هتلهای اصفهان در نزدیکی زاینده رود و سی و سه پل قرار دارد

3. هتل پارسیان کوثر: در حاشیه رودخانه زاینده رود و در جوار سی و سه پل قرار دارد.

4. هتل آسمان: هتلی با چشم انداز زیبا و دید عالی از رودخانه زاینده رود جزو بهترین هتلهای اصفهان به شمار می رود.

*** مراکز خرید اصفهان: اصفهان علاوه بر مکان های دیدنی و بناهای تاریخی دارای بازارهای سنتی و پاساژ های مدرن می باشد.

***  فرودگاه اصفهان : فرودگاه شهید بهشتی اصفهان یکی از قدیمی ترین فرودگاه ها و در منطقه ای کویری درشرق اصفهان واقع شده است. راههای دسترسی به فرودگاه شهید بهشتی اصفهان از طریق اتوبوسهای شهری وتاکسی فرودگاه امکان پذیر می باشد. فرودگاه اصفهان قابلیت جا به جایی بیش از 2 میلیون مسافر داخلی و خارجی در سال را دارد.