شهر مشهد :

شهر مشهد در شمال شرقی کشور در همسایگی شهر سرخس ، درگز ، چناران ، ونیشابور و مرز مشترک با افغانستان و ترکمنستان و دومین شهر مذهبی جهان محسوب میشود . اولین فردی که بقعه ای بر روی مزار امام رضا قرار نهاد سلطان محمود غزنوی بود .

در قرن هفتم مغولان شهر توس را ویران کردند ودر نتیجه جمعیت آن ناحیه رو به سوی مشهد آوردند وبه تدریج این شهر مورد توجه قرار گرفت .

در زمان خلافت عثمان قسمتی از شهر توس به دست اعراب افتاد که جزء قلمرو اسلامی در زمان خلافت عمر بود .

حضرت امام رضا علیه سلام در سال 148 ه ق در شهر مدینه بدنیا آمد و در سال 203 ه ق به دست مامون خلیفه عباسی به شهادت رسید .

مشهد در زمان نادر شاه به اوج شکوفایی خود رسید . سپس مشهد را به پایتختی برگزید . با گسترش متصرفاتش در شرق و پیروزی بر ملک محمود سیستانی گلدسته هایی از طلا در جنوب صحن عتیق و شمال غربی گنبد بنا کرد .

 

 

از دیگر مناطق زیارتی شهر مشهد :

مسجد گوهر شاد را میتوان نام برد که در جوار حضرت امام رضا علیه سلام به دستور گوهر شاد بیگم همسر شاهرخ  در سال 821 هجری قمری ساخته شد .

آرامگاه خواجه ربیع :

مقبره خواجه ربیع در دوران صفویه به توصیه شیخ بهائی توسط شاه عباس بنا شد .یکی از آثار با ارزش ایران میباشد . خواجه ربیع از طایفه بنی اسد واز زمره زهاد هشتگانه صدر اسلام و از یاران حضرت امام علی و اصحاب پیغمبر بود .

گنبد خشتی :

گنبد خشتی مربوط به دوران صفویه میباشد . ودر سال 1345 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید . در گنبد خشتی مقبره یکی از سادات به نام سید محمد از نوادگان موسی بن جعفر میباشد .

آستان متبرکه امام زادگان سید ناصر و سید یاسر(علیهما سلام )

آستان متبرکه امام زادگان سید ناصر و سید یاسراز فرزندگان ذکور امام موسی کاظم میباشد .

آرماگاه خواجه اباصلت هروی:

عبدالسلام بن صالح بن سلیمان ایوب بن میسره به « خواجه اباصلت هروی » از دانشمندان محدسین ، متکلمین ، و راویان عصر خود بود .

آرامگاه پیر پالاندوز :

معروف به محمد عارف عباسی از عرفای بزرگ قرن دهم ه.ق میباشد ارامگاه وی در دوره صفویه در سال 985 ه.ق در ضلع شرقی حرم امام رضا واقع شده .

آستانه متبرکه امام زاده یحیی (ع) :

آستانه امام زاده یحیی (ع) یکی از اماکن مذهبی مشهد میباشد . و در 50 کیلو متری شمال شرقی شهر مشهد واقع شده .امام زاده یحیی بن حسین بن زید یکی از فرزندان زید بن علی بن حسین (ع) میباشد .

هتل های معروف شهر مشهد :

هتل 5 ستاره درویشی در خیابان امام رضا و در فاصله 4/1 کیلومتری از حرم واقع شده و با بیست و سه طبقه یکی از مرتفع ترین مراکز اقامتی مشهد به حساب میاید .

هتل قصر طلایی مشهد :

هتل 5 ستاره قصر طلایی مشهد بعنوان بزرگترین و مجلل ترین هتل کشور شناخته میشود . این هتل توسط حاج محمود سزاوار بندی در کنار خیابان امام رضا با مسافت کوتاهی از حرم در شهریور 1389 با زیر بنای 70000 متر مربع و دارای 610 واحد اقامتی به بهره برداری رسید .ودارای بهترین امکانات میباشد .